LOKATY

LOKATY DLA DZIECKA

Lokaty dla dzieckaKażdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej i pragnie zapewnić mu bezpieczną przyszłość. To bezpieczeństwo jest silnie powiązane ze stabilnością finansową, którą daje nam stały dochód oraz pewien zasób oszczędności. Rodzice coraz częściej decydują się na założenie lokaty dla dziecka. Takie posunięcie ma na celu ułatwienie startu w funkcjonowaniu w dorosłym świecie. Nawet jeśli nie posiadasz dużych dochodów warto założyć lokatę dla dziecka i na początek wpłacić nie dużą kwotę. Następnie dokonując systematycznych wpłat powiększysz kapitał na lokacie dla dziecka. Czym wcześniej zdecydujesz się na takie lokaty dla nieletnich tym wcześniej twoje dziecko uzyska pokaźny kapitał na swoim depozycie. Jednak jeżeli rodzice będą chcieli założyć taką lokatę dla swojej pociechy, muszą się liczyć z wymogami prawnymi.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, najwcześniej w wieku 13 lat, dziecko uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych i dopiero wtedy możemy zainteresować się lokatami dla dziecka pozwalającymi założyć depozyt na dane personalne dziecka. Co w przypadku gdy chcesz zacząć zbierać oszczędności, kiedy dziecko ma mniej niż 13 lat? Najlepszym rozwiązaniem jest założenie lokaty na siebie, a po 13 roku życia otwarcie lokaty dla dziecka. W ten sposób już od narodzin dziecka możesz zacząć tworzenie kapitału, który będzie procentował. Pamiętaj, że lokata dla dziecka powinna się powiększać co oznacza, że najlepiej gdy wypracowane odsetki pozostaną na lokacie. W ten sposób w kolejnym okresie na sumę odsetek zapracuje większy kapitał dając w ten sposób większy zysk. Ofert lokat dla dziecka nie ma wiele na naszym rynku. Wybierając depozyt staraj się raczej kierować długoterminowością lokaty. Najczęściej lokaty na okres kilku lat posiadają najwyższe oprocentowanie, a tym samym pozwalają na zdobycie maksymalnego zysku. Dodatkowo ofert długoterminowe mogą uchronić oszczędności Twojego dziecka przed ich skonsumowaniem. Wycofując pieniądze z lokaty przed czasem jej zakończenia utracisz wszystkie lub większość odsetek. Dlatego na przykład posiadając lokatę dla dziecka na 3 lata nie będziesz mieć pokusy wycofania kapitały po roku czy dwóch, ponieważ stracisz znaczny, wypracowany zysk. Niebezpieczeństwo wcześniejszego zerwania lokaty w większym stopniu dotyczy ofert kilku miesięcznych, gdzie wcześniejsze zerwanie lokaty nie jest aż tak nie opłacalne. Nie oznacz to, że nie masz w ogóle interesować się lokatami na krótszy okres. przeciwnie - w tym przypadku też zdarzają się promocje lokat na kilka miesięcy z tym, że najczęściej są to oferty posiadające ograniczenie czasowe. Dobrzy by było gdyby lokata dla dziecka posiadała możliwość automatycznego odnowienia. Nie musisz wtedy pamiętać o wyborze nowego depozytu - lokata samoczynnie zostaje założona ponownie. Przeglądając oferty przyjrzyj się częstości kapitalizacji. Jest to istotny parametr lokaty, który określa jak często następuje dopisanie odsetek do lokaty. Najwyższe zyski zapewni kapitalizacja codzienna. Z każdym dniem suma odsetek jest dodana do kwoty lokaty. W ten sposób na następne odsetki zapracuje większy kapitał. Kapitalizacja odbywająca się raz - na koniec okresu lokaty jest najmniej opłacalna. Przede wszystkim wybierz oferty lokat dla dzieci z jak najwyższym oprocentowaniem. Pamiętaj o inflacji, o którą jest pomniejszony zysk rzeczywisty. Nie martw się o bezpieczeństwo zgromadzonych środków na lokacie dla dziecka - są one chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku wystąpienia problemów z wypłacalnością instytucji bankowej BFG gwarantuje wypłatę środków do wysokości 100 tys. euro.

Ofertę lokaty dla dziecka posiada Kredyt Bank. Lokata Junior może być założone na okres 3 lub sześciu miesięcy. Oprocentowanie wynosi: 3 miesiące - 3,30% brutto; 6 miesięcy - 3,50% brutto. Kapitalizacja ma miejsce na koniec okresu. Kwota minimalna wynosi zaledwie 50 zł.